kabud
14 بهمن 1401 - 13:17

آقای پور احمد! در سومین روز جشنواره فجر، "پرونده باز است" و جای خالی شما باقی

قدر مسلم این است که جامعه سینمایی ایران جای هرکه را نیاید خالی خواهد گذاشت، چرا که سینما دنیای شخصیت‌ها است و هیچ دوشخصیتی با هم قابل قیاس نیستند و هرکسی نقش خودش را ایفا می‌کند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، امروز سومین روز از چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر است.

بحث روز

بعد از دو روز از جشنواره فیلم فجر آمدن‌هایی را می‌بینیم که در چشمان اصحاب رسانه و مردمی که آنها را از طریق رسانه‌ها می‌بینند می‌درخشند. حضور کارگردان فیلم جنگل پرتقال در روز گذشته و در انتهای جلسه که حال و احوال جسمی مساعدی نداشت منجر به تشویق حضار شد و قلب خبرنگاران را شاد کرد. او گفت که به احترام شما آمدم.

جشنواره فیلم فجر , چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر ,

در این چند روز هرکس که به جشنواره آمد مورد احترام ویژه‌ای قرار گرفت. آنان که نیامدند نیز به تعبیر کارگردانان فیلم "یادگار جنوب" جایشان خالی بود.

حضور چهره‌های جوان فیلمساز در کنار بزرگان و قدیمی‌هایی چون رسول صدرعاملی و مهدی فخیم‌زاده تجلی زیباتری از ارتباط دو نسل قدیم و جدید برای توجه بیشتر به جشنواره را نشان می‌دهد. رسول صدرعاملی دیروز گفت که قرار نیست وقتی من فیلمی را می‌سازم، مردم را تحریم کنم؛ اگر کسی قرار است تحریم کند، آن مردم هستند.

مهدی فخیم‌زاده نیز در مصاحبه با تسنیم به همین موضوع اشاره کرد و گفت: جشنواره فیلم فجر چراغ نفتی نیست که خاموش شود و فوتش کنی خاموش شود. جشنواره فیلم فجر سال‌هاست که سابقه دارد و ریشه پیدا کرده؛ با این چیزها ممکن است درجه‌اش پایین بیاید اما خاموش نمی‌شود. جشنواره فیلم فجر الان چهل و یکمین سال است و مطابق عمر انقلاب، ریشه دارد و خاموش نمی‌شود.

 

جشنواره فیلم فجر , چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر ,

اما گویا امروز یکی از چهره‌های قدیمی سینمای ایران نیامدن را به آمدن ترجیح داده و پیشاپیش نیامدنش را اعلام کرده است. کیومرث پوراحمد کارگردانی که سال‌ها در همین جشنواره‌ حضور داشته و فیلم‌هایش را به نمایش و داوری گذاشته است، در تصمیمی گفته است که به جشنواره نمی‌آید. او اینک ترجیح داده است برخلاف حضورهای ارزشمند و مشتاقانه همکاران جوان و قدیمی‌اش در این جشنواره، خود را از حضور در جشنی که سال‌ها در آن حضور یافته و از دریچه این جشن ملی و قاب رسانه‌های مستقر در آن در سپهر سینمای ایران رصد و دیده شده است، محروم کند. اینک باید ایستاد و دید که آیا این خودمحروم‌سازی‌ها باعث پیشرفت سینمای ایران خواهد شد یا... اما قدر مسلم این است که جامعه سینمایی ایران جای هرکه را نیاید خالی خواهد گذاشت، چرا که سینما دنیای شخصیت‌ها است و هیچ دوشخصیتی با هم قابل قیاس نیستند و هرکسی نقش خودش را ایفا می‌کند، این نقش هرچه بهتر ایفا شود بیشتر در میان مردم و سینما دوستان ماندگار خواهد بود.

جشنواره فیلم فجر , چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر ,

اما در کنار این نیامدن‌های کمرنگ این سینماهای مردمی هستند که با حضور پرشور مردم هر روز پررنگ شده و سالن‌هایشان پر می‌شود. مردمی که به قول صدرعاملی جشنواره را تحریم نکردند و حالا با حضورشان نشان داده‌اند که باید سینما و صاحبان اصلی‌اش یعنی مردم در کنار هم باشند.

چه فیلم‌هایی می‌بینیم

امروز نیز به عنوان روز تعطیل هفته شاهد سه فیلم خواهیم بود. یک فیلم جنایی یعنی پرونده باز است، یک فیلم درام درباره منافقین سرهنگ ثریا و فیلم دیگری هم درباره اخلاق و روابط میان انسان‌ها یعنی عطرآلود.

فیلم جدید کارگردان قصه‌های مجید، درباره یک نوجوان 15 ساله است که مرتکب قتل شده و حالا در انتظار حکم دادگاه است. در این فیلم که فضای جنایی و ملتهب دارد، بازیگرانی چون پژمان بازغی، محمدرضا غفاری، نسیم ادبی، سام قریبیان و مه‌لقا باقری بازی می‌کنند.

پرونده باز است جزو معدود فیلم‌هایی است که با سرمایه شخصی تولید شده است.

قبل از این قائم مقامی به عنوان تهیه‌کننده و پوراحمد به عنوان کارگردان دو فیلم «کفش‌هایم کو؟» و «تیغ و ترمه» را ساخته‌اند.

بخش عمده‌ای از این فیلم در زندان قزل حصار و کانون اصلاح و تربیت فیلمبرداری شده است.

فیلم‌های جنایی امسال در جشنواره حضور جدی‌تری دارند؛ از پرونده باز است گرفته تا یادگار جنوب و آه سرد و... باید دید که کدام یک از این آثار شانش بیشتری برای سیمرغ دارند.

«سرهنگ ثریا» نیز تازه‌ترین محصول سازمان هنری رسانه‌ای اوج است که از زاویه‌ای متفاوت به حضور سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در پادگان اشرف می‌پردازد.

این فیلم سینمایی اولین ساخته سینمایی لیلی عاج است و در خلاصه داستان آن چنین آمده است: «این راه با گریه باز نمیشه!».

جشنواره فیلم فجر , چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر ,

در این فیلم ژاله صامتی و وحید آقاپور و جمعی دیگر از بازیگران سینما به ایفای نقش پرداخته‌اند.

سرهنگ ثریا یکی از معدود فیلم‌هایی است که درباره منافقین آن هم از زاویه‌ای دیگر ساخته شده است. فیلمی که احتمالا برای ژاله صامتی سیمرغ خواهد آورد.

هادی مقدم‌دوست پس از 7 سال، سومین فیلم سینمایی خود را با نام «عطرآلود» به تهیه‌کنندگی یوسف منصوری و محصول سازمان سینمایی سوره، آماده نمایش کرده تا احتمالا برای نخستین‌بار در چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر رونمایی شود.

«عطرآلود» به قلم حسین حسنی یک ملودرام عاشقانه با ترکیبی از رنج، ترس و وجدان است که در ادامه سینمای انسانی مقدم‌دوست، چالش‌های یک زوج خوشبخت را در مسیر استحکام زندگی‌شان تصویر می‌کند.

در خلاصه داستان «عطرآلود» آمده است: "فهم و درک فرصت کوتاه زندگی، علی را که استعداد خوبی در عطرسازی دارد و در آستانه پدر شدن است، با چالش‌های جدیدی مواجه می‌کند؛ او در همین فرصت کوتاه باید تمام کارهای باقی‌مانده‌اش را به سرانجام برساند..."

مصطفی زمانی، هدی زین‌العابدین، کوروش تهامی، همایون ارشادی، حسام محمودی، سودابه بیضایی و شهروز ابراهیمی در این اثر ایفای نقش می‌کنند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1016698