kabud
15 بهمن 1401 - 00:34

رویدادهای توسعه فرهنگ در مسیر مهارت آموزی برگزاری می‌شوند

معاون وزیر تعاون و رییس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور گفت: رویدادهای توسعه فرهنگ در مسیر مهارت آموزی برگزاری می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرج، غلامحسین حسینی نیا، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور، امروز در اختتامیه نخستین دوره مسابقات ملی مهارت کارگران ایران که در محل مرکز تربیت مربی فنی و حرفه‌ای برگزار شد، ضمن تبریک میلاد امیرالمومنین علی(ع) و دهه مبارک فجر، با بیان اینکه اولین دوره مسابقات ملی مهارت کارگران ایران در استان البرز برگزار شد، گفت: مسابقات آزاد را هر سال در کشور برگزار می‌کنیم اما این مسابقه برای خاص کارگران به شکل یک تیم که از شرکت‌های مختلف حضور داشته باشند و مهارت‌های خود را محک بزنند برای اولین بار اتفاق افتاد.

وی افزود: این ایده ظرف مدت دو ماه تبدیل به عمل شد.

حسینی نیا در خصوص اهمیت موضوع مهارت، گفت: خمیر مایع اصلی بحث‌های توسعه همه‌ کشورها است. 

وی با اشاره به آمار بین‌الملی که در رابطه با بازار آموزشی منتشر می‌شود، افزود: اندازه بازار آموزش‌های مهارتی در دنیا ۶۲۲میلیارد دلار آمریکا است. 

این مقام مسؤول با بیان اگر یک درصد جمعیت جهان را که ایرانی هستند در نظر بگیریم حدود ۶/۶ میلیارد دلار باید اندازه بازار آموزش‌های مهارتی در کشور باشد،بیان کرد: برای توسعه آموزش‌های مهارتی کشور از ظرفیت آموزشگاه‌های آزاد استفاده می‌کنیم. 

وی با اشاره به اینکه ۲۰ میلیون جمعیت فعال در کشور است، افزود: براساس محاسبات سازمان جهانی کار هر نیم سال یک بار مهارت آموزشی افراد نصف می‌شود. 

حسینی نیا در خصوص آموزش مهارتی، گفت: اگر بخواهیم به هر ایرانی در جمعیت فعال ۲۰ میلیون نفر هر پنج سال یک بار آموزش مهارتی دهیم سالی ۴ میلیون نفر را باید آموزش دهیم.

وی با بیان اینکه حدود ۶۴۰ مرکز دولتی داریم، افزود: تقریبا ۵۵۰ هزار نفر ظرفیت داریم. 

وی ادامه داد: تا ۴ میلیون نفر خیلی فاصله داریم و طبیعتا این کار بزرگ باید توسط آموزشگاه‌ها در مرحله اول مراکز جوار کارگاهی و همچنین آموزش در محیط کار واقعی انجام شود. 

این مقام مسؤول با بیان اینکه موضوع به آموزی و همراهی در تکنولوژی‌های جدید برای عزیزانی که درحال کار هستند بسیار مهم است، گفت: هر پنج سال یک بار افرادی که ماهر هستند مهارت آن‌ها نصف می‌شود و بعد از ده سال مهارتی ندارند چرا که در حال حاضر تکنولوژی عوض شده است.

وی افزود: یکی از ماموریت‌های اصلی فنی و حرفه‌ای آموزش مهارت به کارگران است.

حسینی نیا با اشاره به اینکه این مسابقات را به طور جدی پیگیری می‌کنیم، ادامه داد: این مسابقات به عنوان یکی از مسابقات دائمی و هر ساله در تقویم مسابقات سازمان فنی و حرفه‌ای کشور درج شود. 

وی با اشاره به هدف از برگزاری رویداد‌ها، گفت: به دنبال توسعه فرهنگ مهارت آموزی به شکلی که به معارف عمومی در کشور تبدیل شود استفاده کنیم.

حسینی نیا در خصوص گروه‌های هدفی که در سازمان تعریف شده‌اند، گفت: برای تک تک این گروه‌‌ها که بیش از ۱۹ گروه هستند برنامه‌های مفصلی داریم.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1017625